Çinde uygulanan 8 ilginç Yasak

Dünyaya daha çok açılmak istediğini belirten Pekin Hükümeti, ülkesine getirdiği yasaklar ve sansürler ile insanları şaşırtıyor. Bu yazımızda sizlere Çin’de bulunan ilginç yasaklar ve sansürleri derledik.

Windows 8,ilk çıktığında yasaklandı.

Windows 7 den sonra,Microsoft’un Windows XP ye olan desteğini keseceğini bildirmesine rağmen Çin, Windows XP’de kalacağını açıklamakla kalmayıp Windows 8’in yüklenmesini yasakladı.Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, yasağın bilgisayar güvenliğini sağlamak üzere getirildiğini söyledi.

İnstagram, Facebook, Twitter , Snapchat, Youtube Yasağı

Pekin Hükümeti, sosyal medya devlerini yasaklamakla kalmayıp,bu uygulamaları telefonuna kuran vatandaşların tüm telefon servis kullanımını kesti.Sosyal medyaya karşı uygulanan yasakların birçoğunun ana sebebi, Pekin Hükümeti’nin bu sosyal medya devlerine kullanıcı bilgilerinin Çin ile paylaşılmasını teklif etmesi ve reddedilmesi.Çin de bu uygulamalara alternatif olarak Facebook yerine Renren, Twitter yerine Fanfou, Youtube yerine Youku gibi hükümetin de maddi destek verdiği siteler kullanılıyor.Böylece Facebook, Twitter gibi sitelere olan ihtiyacın ortadan kaldırıldığı söyleniyor.

Playstation ve Xbox gibi oyun konsollarının Yasağı

Pekin Hükümeti , insan sağlığını, gelişimini ve üretkenliği azaltmasını gerekçe göstererek oyun konsollarını yasakladı.Bu yasak 2014 de kaldırılmış olsa da Pekin Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre bu yasak,geçici olarak kaldırıldı ve gelecekte tekrar uygulanacak.

Dünyanın neredeyse tüm oyun konsolları Çin’de üretiliyor.

Mizah yasağı

Vatandaşların yazılı veya sözlü olarak ironi, kelime oyunu , kinaye , mizah yapması yasak. Pekin Hükümeti , bunun gerekçesini “dini ve kültürel mirası korumak” olarak göstermiş olsa da, asıl amacın Çin Komünist Partisi ne yönelik eleştirileri azaltmak.

Oyunlarda Yasaklar ve Sansürler

Sosyal medyanın yanında oyun dünyası da, Çin yasak ve sansürlerine takılmış durumda.Tüm dünyaya yayılmış dev oyunlar, Çin’in dini ve kültürel mirası, gelenekleri ve görenekleri engellerini aşmakta zorlanıyor. Football Manager oyununun, Tibet’in farklı bir ülke olarak gösterdiği için yasaklanmasından, Counter Strike Global Offensive oyununda silahların üzerinde kuru kafa bulunduğu için yasaklanmasına kadar ilginç sebeplerle dünyayı şaşırtıyor. Dev oyunların bu ülkeye giriş yapabilmesi için oyunlarını Çin’in belirlediği kurallara göre biçimlendirmesi gerekiyor.

Lisanssız sitelere yasak

Günümüzde istediğimiz an site kurup yayın yapabiliyorken, Çin’de yaşayan insanlar için durum aynı değil. Eğer Çin de yayın yapmak istiyorsanız, İnternet İçerik Üreticisi Lisansı (ICP) almanız gerekiyor. Resmi makamlara başvuru yaptıktan sonra eğer olumlu sonuç alırsanız, sitenizin en altına yerleştirmeniz için kimlik numarası veriliyor.

Kimlik numarası zorunluluğu

Özellikle oyun dünyasında ses getiren Çin yapımı oyunlardan, büyük forumlara kadar kayıt olurken kimlik numarası isteniyor. Böylelikle Çin sunucularında oyun oynamak,büyük forumlara veya sitelere üye olmak bizler için mümkün olmuyor. Ancak Çin vatandaşlık numarası bulmak pek de zor olmuyor.İnternet cafe de müşteri olmak için dahi kimliğini göstermesi gereken Çin vatandaşlarının, kimlik bilgilerinin internet ortamında paylaşılması elbette ki sakıncalı.

Kelime ve İçerik Yasağı

Bütün forumlar, bloglar, haber siteleri, sosyal paylaşım siteleri gibi internetin her köşesi internet polisi tarafından denetleniyor ve kullanıcıların aykırı içerik veya yorum girmesi durumunda,internet polisi tarafından derhal kaldırılıyor. Öte yandan yasaklı kelime havuzunda belirlenen kelimelerden herhangi birinin bir sitede geçmesi, kelime kaldırılana dek o site erişime anında kapatılıyor.Tahmin edebileceğiniz gibi Çin vatandaşları, internet üzerinden hükümeti eleştiremezler. Sakıncalı olarak belirtilen kelimeleri anlık mesajlaşma uygulamalarında kullanılamıyor. Kullanıcı yasaklı kelimeyi yazdığında, mesaj karşı tarafa iletilemiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.