Out of Reach Eleştirisi

Out of Reach Eleştirisi, Out of Reach İncelemesi ve oyunun son hali.

9 Haziran 2015 de yayınlanan ve son zamanlarda yaptığı güncellemeler sonrası yaz indirimi öncesi korsan oyunu olarak tanıtılan ‘Out of Reach’, korsanlığa dair yalnızca korsan npc barındırıyor. Survival olarak gayet güzel ve tatmin edici grafiklere sahip olsa da, resmi sunucularda aynı anda 10 oyuncu görmek zor. Ev,kale inşası,materyaller,demir,bakır gibi teferruatlı ve eğlenceli bir oyun. Ancak oyun haritasının büyüklüğü pek tatmin edici değil. Oyunda clanlar, bölgeleri ele geçirip kontrol altına alabiliyor. Ancak resmi sunucularda, önemli olan demir adası gibi bölgeleri clanlar çoktan almış ve yeni başlayanların erişemeyeceği düzeyde kaleler inşa edilmiş. Bu durumu kötü yapan asıl şey ise, oyuncunun başka bir alternatifi olmaması. Ancak topluluk sunucularında, yeni açılmış bir sunucuda başlanılabilir. Fakat bu sunucunun ne kadar açık kalabileceği ve ne kadar adil olabileceği tartışılır.

Bir gemi geliştiremiyor, korsan olarak denizlere açılamıyorsunuz.  Küçük,standart bir kayık ile adalar arası seyahat yapabiliyorsunuz. Korsanlık adına var olan özellikler az önce bahsettiğimiz gibi, ticaret yapabileceğiniz korsan npc ve korsan kılıcı gibi eşyalar bulunmakta. Klasik olumlu ve olumsuz şekilde steam tarzı bir inceleme yazacak olursak;

+ Oyunun artı tarafları +

Ekip olarak bölgelerin kontrol edilebilmesi.

Her bölgenin bayrağı var, bu bayrağın yanına giderek kendi clanınızın bayrağını yanına asabilir, zamanla o bölgeyi ele geçirebilirsiniz.

Çeşitlilik

Bronz kılıç dan demir kılıca, yayınızdan atacağınız oka ve evinizin duvarlarının taş,tahta olmasına kadar çeşitlilik bulunmakta.

Grafikler

Diğer survival oyunlarına karşın, Out of Reach de grafikler tatmin edici.

Crafting

Crafting sistemi oldukça gerçekçi ve eğlenceli.

– Oyunun eksi tarafları – 

Oyuncu sayısının azlığı

Yeni başlayanların oyuna tutunamamasının temel sebebi aslında. Edinilebilecek bir çevre bulmak zor. Eğlenceyi kıran nokta oyuncu azlığı.

Aldatıcı tanıtım

Video kaldırılmış olsa da, oyun aldatıcı bir şekilde tanıtıldı. (Hatta steam da korsan etiketi dahi vardı)

Emek Düşmanlığı

Geçmişte oyuncuların büyük emekler harcayarak elde ettiği materyallerin, artık yolda geçerken bile bulunabilmesi, üzücü bir durum.

Oyunun amacının bozulması

Büyük çaba gösterip toplamanız gereken demir-çelik gibi önemli malzemelerin yanı sıra, bunların birleşiminden yapılan demir kılıç,zırh gibi eşyaların limanlarda kutulardan rahatlıkla alınabilmesi, oyuncuyu ‘e daha ne yapayım ki? savaşayım ozaman.’ moduna sokuyor. Ancak savaşabilecek yeterli oyuncu olmadığını da tekrardan hatırlatmakta fayda var.

 

Out of Reach Eleştirisi” için 31 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.